Szexuális zavarok: az intimitás és az önbizalom halála
A szexuális zavarok gyakoriak, legalább egyszer mindannyiunkkal előfordul, és mégis, tabu témának számít. A szégyenérzet okoz, bizonytalanságot, és később bekúszik a tudatunkba, az önbecsülés zavarát okozva. Ebből fakad az időzítés, a halogatás, a biztonsági játék, és akár az elutasítás is. A félelem, a kétség, és a frusztráció mind súlyosbíthatja a problémát, és gátat szabhat a megoldáskeresésnek, hogy merjünk róla beszélni. Az én célom, hogy merjünk beszélni a szexualitásunkról, a párkapcsolati nehézségeinkről, így indítva egy nyílt párbeszédet a szexuális zavarokról, problémákról, konfliktusokról. Hasznos információkkal, tippekkel segítem a nőket és a férfiakat – így a párokat is -, a boldogabb és teljesebb szexuális élet felé vezető úton. “Mert a gyönyör neked is jár!”
Mi az a szexuális zavar?
A szexuális zavar bármilyen olyan probléma, amely megakadályozza a teljes értékű szexuális élményt. Lehet ez szomatikus (testi) vagy pszichés eredetű, és érintheti mind a férfiakat, mind a nőket.
A szexuális zavarok leggyakoribb típusai:
- Férfiaknál:
- Erekciós zavar (erektilis diszfunkció)
- Korai magömlés
- Késői magömlés
- csökkent libidó, vágy, motiváció
- Nőknél:
- Vaginizmus
- Bakteriális vaginózis
- Anorgazmia /orgazmus zavar
- Csökkent nemi vágy /frigiditás
- Felkészülés zavarai (hüvelyi lubrikációs problémák, hüvelyszárazság)
- Fájdalmas közösülés (dyspareunia)
A szexuális zavarok okai:
A szexuális zavarok hátterében számos tényező állhat, beleértve:
- Fizikai okok: Hormonzavarok, idegrendszeri betegségek, keringési zavarok, magas vérnyomás, gyógyszerek mellékhatásai
- Pszichológiai okok: Stressz, szorongás, depresszió, önbizalomhiány, megfelelési- és teljesítmény kényszer, párkapcsolati vagy egyéb szociális és munkahelyi problémák
- Életmódbeli okok: Dohányzás, alkoholfogyasztás, drogfogyasztás, mozgásszegény életmód, túlsúly
A szexuális zavarok következményei:
A szexuális zavarok nem csupán a szexuális életet érintik, de negatívan hathatnak az egyén önbecsülésére, önértékelésére (énkép), közérzetére, és a párkapcsolatra is. A szégyenérzet, a többlet-stressz vagy frusztráció konfliktusokhoz, eltávolodáshoz, elhidegüléshez vezethet.
Kezelési lehetőségek:
A szexuális zavarok hatékonyan és tartósan kezelhetők a szexuálterápia segítségével. A kezelés típusa a zavar típusától és okától függően változhat. Általános lehetőségek:
- Gyógyszeres terápia: Bizonyos esetekben gyógyszerek, gyógyhatású készítmények segíthetnek a tünetek enyhítésében, kezelésében.
- Szexuálterápia: A szexuálterápia segíthet feltárni a zavar hátterében álló pszichés és lelki, vagy pszichoszomatikus okokat.
- Párterápia, párkapcsolati tanácsadás: A párterápia segíthet a párnak a kommunikációs és kapcsolati problémák megoldásában.
Intimitás, önbizalom, magabiztosság
A szexuális zavarok gyakran összefüggnek az intimitás és az önbizalom hiányával. A bizalom és a nyitottság elengedhetetlen a boldog és teljes értékű szexuális élethez. A partnerünk megismerése, a testi és lelki közelség átélése, a kölcsönös tisztelet és odaadás mind hozzájárulnak a kiteljesedett szexualitáshoz.
Magabiztos férfi és nő - avagy a szexuális énkép
A társadalom által sugallt irreális elvárások, vagy az idealizálás ronthatják az egyén önmagáról alkotott képét, így az önbizalmat és az önértékelést is. Hozzájárulhatnak a szexuális zavarok kialakulásához. Fontos, hogy felismerjük, hogy a szexualitás nem csupán a teljesítményről szól, hanem a szeretetről, a gyengédségről és a kölcsönös örömszerzésről.
Ne félj segítséget kérni!
Tabuk helyett nyitott párbeszéd velem
A szexuális zavarok nem szégyenletesek. Ha szexuális problémákkal küzdesz, ne félj segítséget kérni!